Uğural Alüminyum | Paslanmaz Nedir?

 

Paslanmaz çelik % 10,5 veya daha fazla Cr içeren ve krozyona karşı dirençli çeliklerden oluşan bir alaşımdır. Tüm paslanmaz çelikler yüksek korozyon direncine sahiptir. Paslanmaz çeliğin krozyonu engellemesinin başlıca sebebi içeriğindeki Cr elementidir. Paslanmaz çelikler hijyen ve temizlenebilir olmasından dolayı hastaneler, mutfaklarda, gıda ve ilaç işleme tesislerinde ilk tercih edilen üründür.Paslanmaz çelik bakım açısından diğer metallere göre açık ara daha avantajlıdır. Ayrıca geri dönüşümtürülebilme açısından %100 faydanılabilen bir malzemedir.

Paslanmaz çelikler içeriğindeki Cr, Ni, Mo, Ti göre farklı özelliklere ayrılarak 4 grupta toplanır. Bunlar;

» östenitik
» ferritik
» dubleks
» martensitik

Östenitik gruptakiler 301, 302, 303, 304, 309, 310, 316, 321 kalite paslanmaz çeliklerden oluşur. Paslanmaz çeliğin en çok kullanılan çeşitidir. İçriğinde % 18 Cr ve % 8 Ni kesin bulunur. Krozyona karşı direnci yüksek, kaynak özelliği ve büküm bakımından oldukça iyidir. Temizliği kolay ve hijyen olan yerde tercih edilir. Gıda, dekorasyon, evye, endüstri ve kimya tesislerinde kullanılır.


Ferritik gruptakiler 409, 410S, 430, 441, 444 kalite paslanmaz çeliklerdir.İçeriğinde % 12 veya % 18 Cr içeren düşük karbona sahip düz paslanmaz çeliklerdir. Krozyon direnci orta, ısıl işlem ile sertleştirilebilen, kaynak ve büküm bakımından ösenitiklere göre orta derecede olan çeliklerdir. Sıcak su tankları, otomotiv, çatal, kaşık vb yerlerde kullanılır


Dubleks adınada da anlaşılacağı gibi hem ferritik hem östenitik gruptaki çelikler gibi özellik gösterir. İçeriğinde % 18 ile % 28 arasında Cr ve % 4,5 ile % 8 Ni içerir.Denizcilikte ve petro kimyasal alanlarda kullanılır.


Martensitik 410 ve 420 kalite paslanmaz çeliklerdir. İçeriğinde % 0,1 ile % 1,2 C ve % 12 ile % 18 Cr bulunan düz paslanmaz çeliklerdir. Korzyonu orta derecede, kaynak kalitesi düşük, ısıl işlem ile sertleşebilen çeliklerdir.Bıçak, cerrahi aletler, iğne gibi ticari ürünlerde kullanılır.